U  dětí ve věku 0-3 roky jsou právě potraviny hlavními spouštěči atopického ekzému. Alergeny  se vyskytují buď  v jídelníčku kojící maminky, nebo v jídelníčku  miminka – nejčastěji v jídelníčcích obou.

Když chceme zabojovat s atopickým ekzémem u našich nejmenších,  prvním krokem je nasazení hypoalergenní (nebo též eliminační) diety.

Už známe rozdělení na nízko alergenní potraviny a na alergeny u dětí 0-3 roky (viz moje tabulka), ale dnes si povíme o potravinách, které nám mohou hojení výrazně urychlovat a výrazně napomoci v boji s ekzémem. Jde o tzv. protizánětlivé potraviny.

Zelenina

Mezi protizánětlivé druhy  zeleniny patří zejména  brokolice, kedluben,  zelí, kapusta, květák, saláty všeho druhu, ale také batáty. O významu zeleniny ve stravě atopika není pochyb a během mé praxe se mi neustále potvrzuje, že dostatek  zeleniny znamená zdravou střevní flóru. Zdravá střeva znamenají zdravou kůži, jak vysvětluje článek  Atopický ekzém u dětí 0-3 roky a jeho souvislost se střevní mikroflórou

Ovoce

Ideální je bobulové ovoce – tady vyzdvihněme borůvky a brusinky, které jsou současně nízkoalergenní. Stejně tak výjimka v exotickém ovoci  – avokádo, které narozdíl od jiných exotických druhů je nízkoalergenní a současně je vysoce protizánětlivé. Na pomezí nízkoalergenních potravin a alergenů jsou hrozny, které pokud nevadí, také výrazně přispějí k hojení ekzému.  Do jídelníčku se nám také vyplatí zařadit broskve či meruňky, které také obvykle nevadívají při HA dietě.

Semínka

Semínka patří mezi  nutričně nejvýznamnější potraviny, avšak řada z nich jsou současně silnými alergeny. Protizánětlivé jsou také veškeré ořechy, tady se ovšem dostáváme k tomu problému, že i ořechy obvykle bývají silným alergenem.

Proto ze semínek volíme ty druhy, které jsou HA: jde o lněné semínko a také dýňové semínko. Lněné semínko je  bohaté na esenciální mastné kyseliny a vitamín E, dýňová semínka jsou  velmi bohatým zdrojem draslíku a také zinku, který je pro boj s ekzémem něco nedostižného. O zinku jsme si podrobněji povídali v článku Zinek – všestranný bojovník.

Houby

Existují tisíce druhů hub a v jisté míře mají téměř všechny protizánětlivý účinek. Tenhle odstavec ale nechápejme jako povel k zavedení hub do jídelníčku našich ani ne ročních prcků. Je to výzva pro kojící maminky, jak si zpestřit stravu o houby, které jednak se ukazují být nízkoalergenní potravinou (ač se dříve tradoval opak).

Houby jako posilovač imunity fungují skvěle i skrze mateřské mléko (maminka sní jídlo s houbami a díky přenosu látek skrze MM se významně podpoří imunita u její kojené ratolesti). Houby jsou teď na podzim aktuální téma a o jejich imunologickém významu se dočtete více v mém článku Jak vyzrát na časté podzimní nemoci u atopiků

Nebezpečné potraviny

Během čtení článku, Vás určitě napadlo – když existují protizánětlivé potraviny, tak určitě existují i zánětlivé potraviny.

Mezi ně patří:

  • vysoce zpracované potraviny s nadbytkem cukru nebo soli
  • potraviny s nadbytkem nasycených tuků
  • nadbytek masných výrobků – hlavně červené a průmyslově zpracované maso
  • nadbytek potravin z bílé mouky

Více si o zánětlivých potravinách povíme v příštím článku.

Protizánětlivé potraviny a jejich význam v boji s atopickým ekzémem
Štítky: