Léčba kvasinkové infekce u dětí metodou Ing. Věry Zíkové
Tento komplexní postup je založen na úpravě stravy a důslednékosmetické péči o pokožku. Funkčnost a úspěšnost tohoto postupu byla úspěšně ověřena na stovkách dospělých a především dětí ve věku 0-3 roky.
Atopické projevy dětí jsou spojeny se střevní flórou, přesněji řečeno s její dysbalancí.
Ve střevech máme všichni individuální střevní flóru. Je zde řada bakterií prospěšných, ale mohou tady být mikroorganismy patogenní. Jedním z takových škůdců je kvasinka. Pokud je kvasinka ve běžných hodnotách, neškodí.
Pokud se však ve střevech přemnoží, nastane problém a střeva, která obecně jsou 80% imunitního systému, reagují atypicky = atopicky. To je podstata toho, proč se dějí atopické projevy.
Pro upřesnění dodávám, že ona to samozřejmě není jen kvasinka, ale je to střevní dysbalance v neprospěch těch „dobrých“ mikroorganismů.
Pochopení toho, že za atopickým ekzémem v podstatě stojí nesprávná střevní flóra, nám dává slušnou šanci se těchto projevů atopie zbavit. (byť atopii má dnes 50% lidí ve své genové výbavě – nicméně, geny jsou jedna věc, a to, co je v genech, se nemusí projevit, když se chováme tak, aby se tato atopie neprojevila).
Kůže je tedy jen odrazem střevní sliznice, jak jsme si před chvílí řekly.
Kvasinka a strava aneb úprava jídelníčku:
Kvasinka se živí sacharidy. Zásadou je tedy kompenzovat sacharidy zelenou zeleninou, jak si dále naznačíme.
Mezi sacharidy patří:
… obiloviny (kvasinku přemnoží zejména bílá mouka neboli klasická pšenice Triticum aestivum, zatímco jáhly, pohanka, špalda, oves, atd. jsou s ohledem na kvasinku relativně bezpečné obilniny)
… ovoce
… sladká zelenina (zejména mrkev – velmi silně pomnožuje kvasinku, je chyba s ní začínat příkrmy)
… škroby
… jídla obsahující plísně (zrající sýry, atd.) nebo kvasnice nebo vyrábějící se kvašením (ocet, alkoholické nápoje, pekařské výrobky)
… jednoduché cukry (nebezpečné jsou zejména sladké nápoje), včetně laktózy mléčných výrobků
… mléčné výrobky – u dětí 0-3 roky jsou mléčné výrobky nejsilnějším alergenem a tedy spouštěčem atopických projevů, takže je vysazujeme z jídelníčku. Klasické umělé mléko u nekojených dětí nahrazujeme umělým mlékem Nutrilon allergy care (případně Nestlé Althéra).
V případě, že je dítě kojeno, je nezbytné, aby protikvasinkovou stravu dodržovala kojící matka. V případě, že dítě kojeno není a je na umělém mléce, volíme mléko Nutrilon allergy care (případně Nestlé Althéra) a dodržujeme protikvasinkové příkrmy (v podstatě strava postavena na této tabulce).
Podrobněji o souvislosti atopického ekzému dětí ve věku 0-3 roky a stravy se můžete dočíst v článku o atopickém ekzému a potravinové alergii
Cílem není vysadit veškeré sacharidy, nutričně by to bylo dokonce nevhodné – cílem je udržet střeva zdravá, se zdravou střevní mikroflórou, kdy kompenzujeme příjem výše uvedených potravin (tj. sacharidů a mléčných výrobků) zelenou zeleninou. Nejvíce „protikvasinková“ je pak zelená syrová zelenina, ale i tepelně upravená funguje protikvasinkově.
Ona kompenzace a balancování potravy znamená například to, že pokud jedno jídlo je postaveno na sacharidech, další chod by již měl zahrnovat „něco zeleného“.
Pochopitelně, pokud hojím atopický ekzém, je potřeba si pomoci také vhodnými mastmi. Tato moje metoda nepoužívá konvenční antimykotické masti, ani masti kortikosteroidní.
Péče o pokožku
Základním mottem v péči o pokožku postiženou kvasinkou zní: kvasinku množí vlhko a teplo. Proto se kvasinka nejčastěji dělá v záhybech, kde ji velmi pomnožují mastné krémy a masti, a také přídavky do koupele typu Linola, Oilatum, atd., a stejně tak promazávání oleji je vysoce nevhodné.
Základním promazávadlem jsou masti s obsahem zinku, jako je zinková mast, Vitella Zn, Sudocrem nebo Rybilka. Mažou se pouze ložiska, a to ráno a večer mastí s obsahem zinku (lze kombinovat více mastí s obsahem Zn).
Nezapomínáme ani na vhodnou hydrataci, která je důležitá zejména po koupeli. Hydratační krémy jsou například Bioderma Atoderm, nebo Eucerin AtopiControl, nebo Aderma Exomega, nebo Hipp pleťové mléko sensitive.
Hojení kvasinkových ložisek vypadá tak, jak je naznačeno na následujících obrázcích:
Hojení postupuje tak, že původně zapálené zarudlé ložisko bledne, zasychá – může se i olupovat. Podle toho promazáváme buď zinkovými mastmi, které se vyznačují protizánětlivých a zklidňujícím účinkem, nebo již hydratujeme, což se ovšem nesmí dělat příliš brzy (jinak ložiska opět zarudnou).
Zde doporučuji se poradit o vhodnosti mazání v tom které stádium atopického ekzému.