Klíčem úspěšné léčby je sám pacient.  Každý pacient  může výrazně ovlivnit svoje zdraví – stejně tak svoje kožní projevy. V případě atopického ekzému je potřeba pochopit zejména to, že kůže je jen jakási kontrolka našeho těla. Vyhojit atopický ekzém znamená proto léčit nikoli pouze kůži, ale  pochopit souvislosti a návaznost kůže na další orgány těla. Jinými slovy, pokud upravíme životní styl, zejména stravu, můžeme žít i přes genetické predispozice tak, že o atopii nevíme. 

Atopický ekzém je onemocnění s vrozenou dispozicí . Je tady určitý genetický podklad. Podstatné je to, že atopický ekzém můžeme „dostat pod kontrolu“.

Vyšetření u pacienta s atopickým ekzémem

Základem je celkové vyšetření (rozbor všech údajů o rodině, sourozencích a prostředí, v němž pacient žije; zhodnocení stavu výživy, růstu, hmotnosti, zažívání, délky kojení, reakcí na změny ve výživě se zaměřením zejména na kravské mléko, vejce; ….) – toto dělám já osobně během svého poradenství hned při vstupu do péče, neboli ve vstupním dotazníku.

Co se týče klasické medicíny, provádí se alergologické a imunologické vyšetření. Provádí se

  • Vyšetření základních ukazatelů imunity (vyloučit imunologickou nedostatečnost)
  • Vyšetření koncentrace alergických protilátek (IgE), posoudit, zda se jedná o atopika, tj. jedince s dědičně založeným sklonem k alergii
  • Vyšetření specifických „alergických“ protilátek (sIgE) proti jednotlivým alergenům (bílkoviny kravského mléka, vaječný bílek, vzdušné alergeny atd.)

Vedle krevních testů existují i tzv. Pricky (kožní testy s kopíčkem ), kterými lze otestovat reakci na jednotlivé alergeny.

U malých dětí 0-3 roky, které mívám v péči nejčastěji, jsou spouštěči atopického ekzému potraviny – jak se dozvíme v dalších dílech seriálu. Problémem medicínské diagnostiky je to, že alergo testy (ať už krevní, tak Pricky) jsou v tomto ohledu nesměrodatné. Spíše od nich  nečekejme, že se dozvíme, na kterou potravinu dané dítě reaguje. Může nastat falešná pozitivita a falešná negativita, neboli – když to hodně zjednoduším, často výsledky testů jen zmatou a nepřinesou výčet potravin, které nemáme podávat.

Právě proto jsem vyvinula tuto  eliminačně expoziční metodu léčby (EET testy). Tato metoda spočívá ve vysazení a následném zařazování alergenů. Tím spolehlivě rozklíčujeme, na které potraviny dítě skutečně reaguje a které alergeny jsou spouštěči atopického ekzému.

Úprava životosprávy, jídelníčku, domácího prostředí

Cílem je odstranit všechny zhoršující faktory, které jen odstranit lze. Pro rizikové rodiny, kde se AE vyskytuje vedle jiných projevů atopie (alergie, astma, atd.), je určen samostatný článek Prevence atopického ekzému.

Potravinové alergeny jsou obvykle prvními alergeny, s nimiž se dítě setká. Potravinové vlivy souvisejí s atopickým ekzémem kojenců a batolat relativně často.  Souvislost potravy s atopickým ekzémem je podrobně popsána v článku Hledejte alergeny v jídle. V období mezi 0-2 roky obvykle netrpí děti inhalačními alergiemi (pylové, roztočové, atd.) – alergeny ze zevního prostředí  přebírají štafetu po potravinových alergenech až mezi druhým a třetím rokem věku.  Tomuto jevu se říká atopický pochod.

Ve školním věku se navíc negativně projevuje fyzická i psychická zátěž, stres. V pubertě mívají na průběh AE vliv ještě hormonální změny.

Ne všechny provokující momenty lze odstranit, proto je nutné se soustředit na ty ovlivnitelné:

Ošetření pokožky

Co se týče ošetření kůže atopika, kosmetice, včetně té koupelové (a o přídavcích otrub, soli atd. do koupele) je věnován samostatný článek Ošetřování atopické pokožky.

  • na tomto místě si zmiňme  jeden praktický tip neboli bavlněné návlečky na ruce: Návlečky se vám budou hodit u nejmenších hlavně v noci – dítě nebude tak poškrabané. Ekzém často svědí právě v noci, úměrně k teplotě v místnosti (tím urputnější svědění, čím vyšší je teplota v ložnici). Návlečky se rodičům malých dětí velmi osvědčily, stejně jako časté stříhání nehtíků dítěte). Lze je snadno ušít nebo si je koupit. Již delší dobu jsou na našem trhu k dostání speciální bavlněná pyžamka pro ekzematiky.

Vliv prostředí

Prostředí má jiný vliv u dítěte 0-3 roky, jiný u dítěte 3-5 let, jiný u dítěte nad 5 let věku, jiný u dospělého atopika – závisí na tom, jakým typem alergie daný člověk nebo dítě trpí.

U dětí 0-3 roky obvykle ještě nejsou přítomny inhalační alergie, u této věkové skupiny má klíčový a zásadní vliv strava. Jinými slovy: jestli svoje půlroční dítě přikryjete přikrývkou z dutého vlákna nebo jiným typem přikrývky, případně jestli použijete aviváž 1 nebo aviváž 2 – to má  mizivý vliv na jeho atopické projevy. Tyto „vnější vlivy“ má (v naprosté většině případů) smysl řešit až ve věkové skupině nad 2-3 roky, kdy už alergeny vnějšího prostředí začínají hrát určitou roli. Ve věku 0-3 roky řešíme to podstatné, neboli v první řadě stravu, v druhé řadě ošetření pokožky (strava je 70% úspěchu, ošetření pokožky 30%). Vliv prostředí (tj.jaký se  použije prací prášek, jestli máme doma koberce nebo lina, atd.) – toto nehraje takřka žádnou roli ve věkové skupině 0-3 roky. Vpodstatě až ve vyšších věkových skupinách, kdy začnou hrát roli i alergeny vnějšího prostředí, řešíme tyto vlivy.

Osoba nad 2.-3. rok věku již může být alergikem inhalačním (to znamená, že vadí vzdušné alergeny – pyly, roztoče, atd.). Kolem druhého roku věku již má smysl podstoupit alergo testy, jelikož v případě inhalačních alergenů jsou  (narozdíl od potrav.alergenů)  testy na zjištění případných spouštěčů směrodatné. Pokud tedy je dotyčný pacient alergik na roztoče/pyly/zvířata (obecně – inhalační alergeny), pak:

  • Pokud je to možné, tak lépe než koberce je volit omyvatelné podlahy (plovoucí, korek, marmoleum atd.). Pokud máme doma koberce, efektivní řešení je kvalitní vysavač.
  • Přikrývky volíme z dutých vláken (peří je nevhodné, protože se nedá pravidelně prát).
  • Na matrace (i molitanové), na polštáře a peřiny volíme v případě roztočové alergie speciální protiroztočové povlaky.
  • Zejména v případě inhalačních alergií typu roztoči, srst zvířat, ale i pyl pomáhá nemít doma žádného „chlupáče“ (kočka, morče, pes atd.) – lépe je, pokud je chlupáč na zahradě. Dřív, než zvířátko nemilosrdně „odlifrujete“ z bytu či zahrady, zkuste je dát na 14 dní přátelům či příbuzným, a když se po návratu chlupáče zdravotní stav nezhorší, buďte se zvířátkem doma i nadále. Někdy je v takovém okamžiku možné dokonce zhoršení ekzému – psychika dítěte negativně zareaguje na absenci jeho oblíbeného zvířátka. Takže rozumně – vyzkoušejte a uvidíte.
  • Pakliže je to potřeba (byt v prašné lokalitě atd.), poraďte se o vhodném použití čističky vzduchu, která sníží prašnost a množství alergenů …nekouření doma je samozřejmostí!
  • Pozornost věnujte také vlhkosti a teplotě domácího prostředí – optimální vlhkost je 45–55 % v závislosti na ročním období (vyšší vlhkost znamená možné pomnožení plísní). Je-li to potřeba, popřemýšlejte o používání zvlhčovače nebo naopak odvlhčovače. Teplota přes den má být kolem 21–22 °C, noční teplota cca o 2 °C nižší (zapocení zvyšuje svědivost AE).
  • Praní: Co se volby pracího prášku týče, spíše než typ prášku rozhoduje, jak kvalitní je vyprání prášku z textilie.  Výhodné je proto  dávat navíc máchací režim, aby se odstranily stopy pracího prášku. Aviváž je výhodnější vynechat – a raděj použít ocet, který hravě zvládne změkčení prádla  (přidáme do přihrádky na aviváž) – ten navíc pomáhá odstranit zbytky pracího prášku. Na vůni prádla se přídavek octa negativně nepodepisuje, naopak. V lokalitách s tvrdou vodou lze do prací lázně přidat prací sodu, která (vedle ochrany před vodním kamenem) zvýší účinnost praní. Co se praní lůžkovin ekzematika týče, perte ve vodě alespoň 60 °C horké (opatření mj. proti roztočům).

Psychická pohoda

Jeden z nejdůležitějších bodů. Je pochopitelné, že „dobrá rada“ typu „ZŮSTAŇ V POHODĚ“ způsobí zatmění před očima mamince, která má za sebou nejednu noc, kdy se kvůli neustálému drbání a hlídání ruček svého miminka nevyspala. Dobře a upřímně míněná rada proto zní: snažte se bojovat s AE (ať už pomocí režimových opatření, hledání alergenů – souvisí s najitím kvalitního odborníka), a při tom všem se pokuste zůstat v klidu. Léčba atopického ekzému chce hlavně optimismus, trpělivost, disciplínu a zdravý rozum – to jsou vlastnosti, které vám velmi napomohou v boji s atopií a jejími projevy.

<— Díl 1. Příznaky a diagnóza atopických ekzému Díl 3. Spojitost atopického ekzému a potravinové alergie —>
Díl 2. Základy péče o dítě s atopickým ekzémem
Štítky: