Atopický ekzém je onemocnění s velkou variabilitou projevů – od akutních stádií (zánětlivé pupínky a puchýřky, mokvání, stroupky) až po chronická stádia (zhrubnutí, barevné změny, olupující se plochy). Nepříjemné jsou tzv. krusty, které rozpraskávají. (Speciálním případem je pak infikovaný ekzém – ten je zmíněn v 7. díle v odstavci „Komplikace“).
Tato kapitola se týká preventivních a podpůrně léčebných prostředků.
Na rozdílné formy ekzémů patří různé typy přípravků
Mokvavé plochy jsou velice urputným stádiem kůže. Obzvláště u věkové skupiny 0-2 roky věku jsou mokvající ložiska velice častým kožním projevem.
Mokvající plochy je zapotřebí vysušit, uzavřít kožní bariéru – k tomu jsou ideální obklady např. Jarishovým roztokem, slabým roztokem hypermanganu, atd.
Studený obklad se přikládá jen na několik minut, pak se nechává tekutina s povrchu kůže odpařit. Tento postup můžete během dne několikrát opakovat.
Mokvající plochy můžeme ošetřovat i pomocí bylinných odvarů (černý čaj, řepík, dubová kůra atd.). Opět, i tady aplikujeme několikrát denně podle potřeby. Správná aplikace je snadná: do vlažného obkladu namočíme vatový tampon nebo žínku, následně lehce a šetrně máčíme („poťupkáváme“) mokvající ložisko po dobu cca 15ti minut. Pak necháme zaschnout.
Bylinky jsou výhodné také jako přídavek do koupele. Užívají se také odvary ze škrobu, minerální obklady/koupele z mořské (příp. lázeňské) soli.
Na mokvající místa nikdy nedáváme mastné krémy, mastné masti ani oleje!
Když mokvání odezní, aplikujeme vhodná lotia (tekuté emulze, „mléka“) a hydratující krémy typu olej ve vodě (O/W, O/V). Tyto krémy jsou vhodné právě na akutní projevy AE typu červené pupínky, puchýřky nebo červené skvrny.
Těchto hydratujících krémů je na trhu celá řada, jmenujme například skvěle snášený přípravek A-derma EXOMEGA krém, Linola krém, BIODERMA Atoderm, Eucerin Omega 12 % nebo Excipial U Hydrolotio. Výborně snášený je Skinanim, který vedle hydratačních složek obsahuje také účinné látky typu aktivní stříbro a další složky, které vedle hydratace pomáhají také dezinfikovat pokožku a tím jí chránit před vlivem mikroorganismů. Mezi hydratační prostředky patří také hydrofilní lékárenské základy (Neoaquasorb, Ambiderman aj.).
Ke zmírnění zánětu můžete také použít léčebné pasty – například zinkovou; kromě zinku je též oblíbenou součástí léčebných past ichtamol, který má protizánětlivé účinky a též tlumí svědění (Ichtyo care kosmetika, I care kosmetika atd.). Pasty mají příznivé zklidňující účinky, ale mohou i přesušovat. Proto se používají jen na ekzémová ložiska a ne k běžnému promazávání.
Dalším z možností projevu atopického ekzému jsou chronická ložiska, zhrublá, suchá místa, která se mohou olupovat :
Na tato stádia kůže se pak hodí mastnější – lipofilní přípravky (typu voda v oleji , V/O nebo též W/O – např. Excipial mastný krém, Bepanthen Derm, Leniens, atd. Lipofilní jsou i mastné lékárenské základy jako vazelína (pro ekzematiky je vhodnější žlutá vazelína), Synderman, Leniens atd. Velice oblíbenou je modrá Indulona, léty prověřená mast právě na chronická stádia ekzému. I u chronických stavů lze použít léčebné pasty, zejména na bázi ichtamolu. Působí protizánětlivě a protisvědivě.
Když máme menší urputné, chronické, hrubé ložisko, můžeme použít okluzivní zábal. To znamená, že se nanese mast na ložisko, zakryje proužkem igelitové fólie, zaváže obvazem a nechá se 20 min působit, aby se umožnilo účinné masti proniknout do hlubší vrstvy. To se opakuje 2x denně.
Obecná pravidla péče o citlivou a ekzematickou kůži:
To, co velmi pomáhá jednomu, nemusí pomáhat druhému.Minimální či žádná parfemace a nepřítomnost dráždivých konzervačních látek jsou při správné volbě kosmetiky samozřejmostí. Také buďte opatrní i u léčivých bylinek a jiných přírodních produktů (např. heřmánek či propolis mohou působit reakce).Jakýkoliv nový, a to i léčebný prostředek, nikdy napoprvé nenanášejte na větší plochy, ale napřed proveďte test tolerance. Aplikujte po 3 dny malé množství na malý okrsek kůže (např. na zápěstí). Pokud se neobjeví svědění či pálení, začervenání, pupínky atp., pak teprve můžete dát na ostatní místa.Mazat raději slabší vrstvou než silnou a čím častěji, tím lépe.
Hygiena kůže
Kůže ekzematika, neschopná účinně vázat vodu, se snadno vysušuje, je dráždivá a zranitelná. Proto je třeba šetrná hygiena (včetně častého stříhání nehtů, aby se do porušené kůže nezanesla infekce). Klasická mýdla ani koupelové pěny se při AE neužívají. Vhodná jsou hypoalergenní tekutá mýdla (tzv. syndety), mycí kostky/tablety bez obsahu mýdla (Avene, Oilatum aj.) nebo hypoalergenní šampony či sprchové gely (Bioderma, A-derma atd.), vše bez parfemace, s neutrálním nebo lehce kyselým pH.
Do koupele se velice osvědčily bylinky (zejména řepík, ale také šalvěj, atd.), případně léčebné soli – například Meine Base.
Maminky se často ptávají na plavání v bazénech. To je už samostatná kapitola, o které budeme hovořit v mém blogu – v samostatném článku, na který se můžete těšit v nejbližších dnech 🙂