Jak vyzrát na časté podzimní nemoci u atopiků (díl třetí)

Minule jsme si povídali o Rakytníku. Dnes pro Vás mám další díl a s ním i zásadní přísadu pro atopickou kosmetiku: Zinek

Zinek znají maminky atopiků důvěrně. Je zásadní přísadou atopické kosmetiky. ZnO neboli oxid zinečnatý zklidňuje kůži a působí dezinfekčně. Používá se v mastech a krémech k léčbě kožních neduhů zejména atopického charakteru.

Zinek hraje klíčovou úlohu ve fungování imunitního systému. Jeho nedostatek vede ke zhoršené syntéze bílkovin. To vede  ke zhoršení regeneračních, hojivých procesů a ke zvýšenému sklonu k infekcím. Zinek a vitamín C pracují společně, oba prvky se vzájemně potřebují ve svém vstřebávání. Proto i preparáty s vitamínem C na podporu imunity obsahují obvykle i zinek. Z mé osobní zkušenosti doporučuji zejména přírodní formy vitamínu C a zinku.


Zinek se nachází v malém množství v řadě potravin, hlavně bohatých na bílkoviny. Například v libovém mase, játrech, žloutku,  mořských  rybách, dýňových semínkách,  luštěninách a chlebu z hrubé obilné mouky.

Vyvážená strava zaručí  dostatek zinku, ale na podzim/zimu doporučuji příjem zinku zvýšit.

Dobře poslouží zejména dýňový olej. Ten může přidávat do stravy jak kojící maminka – jeho charakteristická vůně a chuť obohatí řadu jídel, například zeleninový salát. Stejně tak je prospěšné  přidat občas pár kapek dýňového oleje do příkrmů našich miminek,  nejen pro podporu obranyschopnosti.

Našemu zdraví ZDAR a všem podzimním nemocem ZMAR!

Moc se těším na Vaše komentáře.

Vaše Věra

Zinek – všestranný bojovník
Štítky: