Prosinec je náročné období. Obvykle se citelně zhorší stav kůže našich nejmenších, ale mnohdy i nás, dospělých. Kůže totiž v zimě dostává hodně zabrat. Na vině je nedostatek slunka,  výkyvy teplot. Do toho všeho Vánoce a konec roku – a s tímto obdobím spojený stres.

Vánoce

Aby toho nebylo málo, všude číhá nástraha ve formě cukroví a nejrůznějších sladkých lahůdek. Naše střevní flóra se pak může snadno dostat do nerovnováhy, kdy nad ostatními bakteriemi začne vítězit zákeřná kvasinka. Následek pak vidíme ve formě zhoršeného trávení, plynatosti, či  zhoršeného stavu kůže – nejčastěji obojího, a to jak u dospělých atopiků, tak u kojených i nekojených dětí.

V dnešní příspěvku Vám napíši  jednoduchý, ale velice účinný trik.  Jde o vynikající fígl, jak i při vysoké spotřebě cukrů můžeme udržet střevní flóru zdravou, vyváženou – a současně, jak si udržet  dobrou náladu. 

Oregáno neboli dobromysl

Oregáno je pro naší  střevní flóru bylinka vpravdě záchranná. Působí jak na střevní rovnováhu, tak na rovnováhu naší psychiky. Většina mozkové chemie se totiž tvoří ve střevech, není proto divu, že zdravá střeva znamenají také zdravou psychiku. Nenadarmo se proto oregánu přezdívá dobromysl. Proto si udělejme čaj z oregána, který je balzámem pro naší imunitu i psychiku:

Protože v tomto období těžko seženeme čerstvé oregáno, nahradíme jej sušeným.

Do šálku vroucí vody přidejte špetku (opravdu to stačí, maximum je ½ čajové lžičky)  oregána  a nechte 10 minut  louhovat. Poté  přeceďte a můžete  popíjet. Můžete dochutit trochou citronové  šťávy, přihodit můžete badyán, skořici, hřebíček, nebo kousek jablíčka.

Pro naše zdraví bohatě stačí jeden menší šálek (cca 2 dcl). Můžete čaj popíjet denně, účinný je však tenhle zdravotní nápoj i například ob den nebo 2x týdně.  

Pro ty, kterým toto koření hodně zachutná, ho lze použít  do nejrůznějších pokrmů. V dnešní době je oregano důležitým kořením v italské, řecké a francouzské kuchyni, ale také v kuchyni asijské a mexické.

Dobře se kombinuje s cuketou, rajčaty, lilkem nebo paprikami. Také je vhodné k dušenému masu a výborně dochutí také pokrmy z hub.  O houbách jako posilovači imunity jsme si psali zde

Budete velice mile  překvapené, jaký blahodárný vliv má oregáno  (zejména ve formě čaje)  na Vaše kojené děti, ale i na Vás samotné.

(Poznámka: myšleno je to tak, že oregánový čaj popíjí kojící maminka – skrze mateřské mléko se tak dobromysl dostane ke kojícímu dítěti a napomůže tak střevní flóře jak kojící matky, tak kojeného dítěte 🙂 Ale i nekojenému dítěti nad 10-12M věku lze podat dobromyslový neboli oregánový čaj. Pokud tedy připravujeme oregánový čaj pro nekojené dítě, pak stačí špetka na 2dcl vody a stačí podat i pár lžiček čajíku. Netřeba ho podávat nijak pravidelně, jde spíše na občasné pročištění střevní flóry, cenné právě o Vánocích, kdy je mnohdy i u našich nejmenších ve stravě obecně více cukrů /sacharidů než obvykle 🙂 )

Vedle zlepšení trávení i stavu pokožky umí dobromysl neboli oregáno harmonizovat i psychiku.

A pohodová mysl se dovede vypořádat úplně se vším 🙂

Přeji klidné a pohodové svátky prožité v pevném zdraví a rodinné pohodě 🙂 Vaše Věra Zíková

Jak přežít Vánoce zdravě a bez ekzému
Štítky: