Renátka

  • Věk: 3 měsíce
  • Projevy ekzému: Ložiska převážně na tvářích
  • Doba léčby: 2 měsíce
  • Zjištěné alergeny: vejce, mléčné výrobky

Vstupní diagnostika

Paní Milena se ke mně s dcerkou Renátkou dostala v dceřiných 3 měsících (nyní je Renátce 5 měsíců).

Holčička měla ložiska převážně na tvářích, a jak můžeme vidět na fotkách, vzhled kůže byl ve stádiu pupínků, které přecházely na některých místech dokonce v mokvání.

Renátka měla od kožaře nasazenu tuto léčbu:

  • Do koupele Linola Fett
  • Promazávat mastí s kombinací kortikoidů a antimykotik (Imacort), v kombinaci s mastí Lipobase.

Vědoma si nežádoucích účinků mastí k obsahem kortikosteroidních hormonů, Milena nechtěla mazat touto mastí – správně se domnívala, že pouze úprava mazání nestačí, že to neřeší příčinu, proč se projev tvoří. Nadto, párkrát se nechala přemluvit okolím a Imacort vyzkoušela, ale jak známo, kortikoidy fungují krátkodobě (make up efekt), a po jejich vysazení se projev vrací, mnohdy v horších projevech, než před započetím mazání kortikoidem.

Začly jsme obvyklým startem, paní Milena sestavila vstupní dotazník, což je jakási vstupní karta malého pacienta.

Léčba

Na základě vstupního dotazníku (dosavadní kosmetická péče, používané prací prostředky, atd.atd.) jsem sestavila léčebný plán, kde jsem sepsala vstupní kosmetickou péči, základní úpravy stravovacích návyků, a další úpravy.

Vysvětlila jsem paní Mileně, že stav kůže velice úzce souvisí se střevní mikroflórou kojící maminky, a úprava stravy je proto ta hlavní aktivita směřující k vyhojení kůže dcerkyNezdravá střevní mikroflóra (tzv.střevní dysbióza, které někdy říkám pro zjednodušení „kvasinka“) je totiž příčinou atopických projevů. Střeva jsou 80% imunity, takže nerovnováha střevní flóry znamená, že imunita reaguje atypicky, neboli atopicky, a na kůži naskakují atopické projevy (ekzémy).

Zjednodušeně – příčinou ekzémů je kvasinka (neboli nesprávná střevní flóra).

Úprava stravovacích návyků

Nejsem příznivec drastických diet, není to potřebné a ani vhodné, neboť kojící matky mají své (nemalé) nutriční potřeby, a to je třeba respektovat.

Úprava stravy spočívá v omezení alergenů ve stravě a tím i k vyčištění organismu. Tato úprava stravy trvá zhruba týden, poté se postupně nasazují další a další alergeny v systematickém sledu a takto se detekuje, na kterou potravinu dítě reaguje.

Je potřeba říci, že jakékoli alergo testy mají velice nízkou výpovědní hodnotu, zatímco toto testování spolehlivě přijde na to, jaké potraviny spouštějí atopické projevy pokožky).

Po provedení testování jsme společně zjistily, že malá Renátka reaguje, pokud maminka sní vejce, mléčné výrobky – ale pouze nezakysané (zakysané procházejí dobře), a také mák a jahody.

Podotýkám důležitou skutečnost – že vysledované alergeny jsou u každého pacienta jiné, tady proto tkví neúspěch jakékoli univerzální diety (neexistuje univerzální řešení, univerzální dieta = každé dítě je jiné a každé dítě má jiný spouštěč atopických projevů).

Vyhasnutí alergií

Se zjištěnými alergeny lze pracovat na vyhasnutí alergií – to je také jedna z věcí, kterou pak s maminkou konzultujeme. Výstupní stav tedy vidíme na fotce – kůže Renátky je vyhojená, maminka Milena jí pestře, ve stravě je vše, ale zjištěné alergeny se trénují (jedí se v dávce odpovídající síle reakce a frekvenci odpovídající síle reakce, tak, aby reakce vyhasla) – ve stravě tedy nic nechybí, je pestrá, jak je to u kojících matek záhodno.

Paní Milena si již umí poradit s jídelníčkem, aby byl „protiatopický“ a respektoval zdravou střevní flóru (byl „protikvasinkový“), která je podstata dobrého stavu kůže dcerky.

Komentář paní Mileny:

Chci napsat Věrce Zíkové veliké poděkování. Byly jsme s dcerkou Renátou po dobu 2 měsíců v každodenních konzultacích, řídily jsme se a i nadále se řídíme jejími radami a až na mírné zhoršení kvůli rostoucím zoubkům je současný stav super, neporovnatelný s počátkem. Ekzém i zažívání jsou v pořádku. Klobouk dolů před jejím rozsahem znalostí a zkušeností a hlavně za úžasný vstřícný a pozitivní přístup, oceňuju hlavně ten pocit, že je někdo při mě v nouzi ve dne v noci ochotný kdykoli poradit a hlavně ty rady fungují. Když vidím, jak moc to pomáhá nám, šířím protiatopické protikvasinkové rady dál, už jsem s tim okolímu protivná 😀 

 

Příběh Renatky
Štítky: