Filípek

  • Věk:5 měsíců
  • Projevy ekzémuLožiska převážně na tvářích a v záhybových místech (podkolenní jamky)
  • Doba léčby: 2,5 měsíce
  • Zjištěné alergeny: kořenová zelenina, citrusy, kakao, ořechy, semínka a mák

Vstupní diagnostika

Paní Pavlína mě oslovila přesně v den synových narozenin – tehdy měl 5 měsíců věku. Nyní je to 8-mi měsíční klučík, který už jí řadu příkrmů a velice mu chutná.

Filip trpěl především ložisky na tvářích, která silně svědila a už ve svých pěti měsících se byl schopen účinně škrábat. Ložiska byla velmi zarudlá a na některých místech měla tendenci mokvat.

Filip měl od praktického lékaře doporučenou tuto léčbu:

  • Do koupele Oilatum
  • Promazávat Advantanem (což je mast s obsahem kortikosteroidů), a na běžné promazávání používat mast Linola.

Paní Pavlína měla výhrady k použití masti s obsahem kortikoidů – napsala doslova „nechci řešit důsledek a zapatlat projev kortikoidem, ale jít ke kořenům problému a najít příčinu“. V době urputného svědění  vyzkoušela Advantan  – mazala 3 dny,  ale po stopnutí mazání se projev  opět vrátil jak bumerang, a maminka Pavlína si řekla, že zkusí jít jinou cestou, než cestou kortikoidu. Našla moje stránky, obrátila se na mě a já poslala vstupní dotazník.

Léčba

Na základě vstupního dotazníku (dosavadní kosmetická péče, používané prací prostředky, atd.atd.) jsem sestavila léčebný plán, kde jsem sepsala vstupní kosmetickou péči, základní úpravy stravovacích návyků, a další úpravy.

Na počátku je týden hypoalergenní diety, a tento týden utekl jako voda. Pak jsme společně s Pavlínou začly systematicky nasazovat alergeny do stravy. Pavlína měla samozřejmě radost, že strava se začíná zpestřovat. Současně se však podivila, proč zahajujeme testovací fázi, zatímco projev se ode dne, kdy ke mně vešla do péče,  příliš nezměnil. Vysvětlila jsem jí, že tzv.“houpačka“ (= rychlé změny stavu, kdy je kůže chvilku lepší a vzápětí horší) je na počátku léčby normální, a že k vyhojení kůže je třeba utužovat střevní flóru. Stav kůže a stav střevní flóry jsou totiž spojené nádoby. Utužení střev  se děje jediným vstupem, který máme k dispozici = strava neboli jídlo. Jednak je to mateřské mléko, a zadruhé příkrmy, s nimiž jsme v průběhu léčby u Filípka začali. Čím více potravin je  zavedeno a čím je  pestřejší  strava – tím více je  posílena střevní mikroflóra. A tím blíže jsme také k vyhojení kůže.

Zjednodušeně řečeno = pokud dáme do pořádku střevní flóru, vyhojíme atopické projevy. Největší vliv na střevní flóru má strava. Úpravou stravy lze proto docílit vyhojení ekzému.

Během zavádění alergenů jsme s paní Pavlínou  vystopovaly, že Filípkovi vadí kořenová zelenina,  ořechy,  citrusy, kakao, semínka a mák.Vysvětlila jsem paní Pavlíně, že pokud chceme zbavit dítě reakcí na alergeny, je třeba trénovat  alergeny, nikoli je úplně  vysazovat z jídelníčku. Trénink se vždy děje v takové dávce a frekvenci, jak je silná reakce na dané potraviny. Trénink je tedy velice podstatná a důležitá fáze, nikdy ho však   nedoporučuji dělat svépomocí, ale poradit se se mnou – aby se reakce neposilovala, ale právě naopak – vyhasínala.

I u tohoto případu musím zdůraznit, že vysledované alergeny jsou u každého pacienta jiné, a proto jakákoli  univerzální dieta je neúčinná a v zásadě zbytečná. Každému narušuje střevní flóru něco jiného, u každého je proto spouštěč ekzému něco jiného, jiná potravina. Z toho důvodu jsou neúčinné univerzální rady typu „vynechat všechny cukry a lepek“. Univerzální rady nefungují, individuální přístup ano.

Cílem našeho snažení je vždy co nejpestřejší strava. I tady se nám podařilo docílit toho, že maminka Pavlína má stravu nutričně vyváženou a pestrou, zjištěné alergeny se trénují (jedí se v dávce odpovídající síle reakce a frekvenci odpovídající síle reakce, tak, aby reakce vyhasla) – ve stravě tedy nic nechybí, je pestrá, jak je to u kojících matek potřeba.

Paní Pavlína už ví, že jídelníček je potřeba dodržovat vyvážený, s dostatkem všech skupin potravin –  od obilnin, ovoce, zdrojů bílkovin, po zeleninu, zvláště pak její zelené druhy, které jsou tak důležité v zachování „protikvasinkového“ jídelníčku – a ten je nejlepší prevencí atopických projevů , zvláště pak ekzému.

Komentář paní Pavlíny aneb co mi napsala:

 Chtěla bych Vám tisíckráte poděkovat za pomoc, které se mi od Vás dostalo. Bylo to mnohdy těžké, ale během skoro 3 měsíců s Vaší podporou a radami jsem se dostala ke kýženým výsledkům – Filípek se mi vyčistil a mám hladké miminko. Vím, že teď nastává ještě doba „tréninku“, ale věřím, že za nějaký čas, se vše vrátí do normálu.

 Mnoho jsem se od Vás naučila, za což jsem Vám také moc vděčná. Nyní vím, co je pro mé a synovo  tělo prospěšné a co nikoliv a touto cestou se budu snažit pokračovat jít.  Jsem moc ráda, že jsem na Vás narazila!!!!

Ještě jednou velké díky, ať se daří.

Příběh Filípka