Za oknem už je sníh a zima klepe na dveře. Proto si v dnešním článku povíme o tom , jak nyní, v chladnějším počasí, správně ošetřovat pokožku atopických dětí ve věku 0-3 roky.

Jakmile začneme uvnitř budov topit, výrazně se zvyšuje suchost vzduchu. Atopici mají obecně tendenci k suché kůži – současně je jejich kůže náchylnější k tomu, aby se na ní přemnožily mikroorganismy.

Na podzim a v zimě se tedy pohybujeme doslova na tenkém ledě. Jednak chceme kůži udržovat hydratovanou – avšak přemíra hydratace může u našich nejmenších podpořit mikroorganismy a kůže pak nepříjemně zarudne.

Z mého článku o ošetřování atopické pokožky už ledacos znáte. Víte, že přes den  hydratujeme naše miminko hydratačním mlékem nebo krémem (nejlépe snášené jsou např. Weleda , atp.).  Pokud jsou na kůži ložiska ekzému (zarudlé flíčky, pupínky, puchýřky), navrch na hydratační krém aplikujeme na samotná ložiska mast s obsahem zinku nebo ichtamolu nebo taninu. Zinek/ichtamol/tanin jsou totiž účinné látky, které chrání ložisko před infekcí a pomáhají regenerovat  ekzematickou pokožku.

Zatímco v létě zpravidla stačí k udržení vláčné kůže hydratovat max.2-3x  během dne (a většinu práce obstará zinek, který současně slouží jako UV filtr), na podzim a v zimě je všechno jinak. Na podzim a v zimě  proto hydratujeme častěji – režim hydratace celé tělo a navrch na ložiska zinek můžeme během dne zopakovat až 3-5x. A co teprve, pokud chceme s naším nejmenším vyjít ven, do chladného a mrazivého počasí:

Mazání do chladu a mrazu

Hydratační krémy a zvláště mléka jsou na podzim /zimu obvykle málo hutná, nehodí se na ven. A už vůbec nechrání účinně před mrazem. Volíme proto spíše  „hutnější“ krémy, které ochrání kůži dětí účinně před ztrátou vlhkosti v pokožce.

Výbornými pomocníky do mrazivého počasí nám budou krémy a masti s označením „cold“ nebo „proti větru a chladu“. Na trhu je jich celá řada, ve skupině dětí 0-3 roky je nejlépe snášený vynikající Dermalibour + bariérový ochranný krém, který ochrání jak před  vnějšími faktory (extrémní povětrnostní podmínky – mráz, vítr, atd.), tak před  opakovaným třením, před vlivem chemických látek a jejich zbytků v  domácnosti, atd.  Pomáhá vytvořit jakousi bariéru, aby pokožku ochránil  před nejrůznějšími vnějšími vlivy a současně má výbornou konzistenci, aby dostatečně hydratoval a tím regeneroval pokožku.

Fígl na případné zarudnutí po „zimním“ krému

U malých dětí se často potýkáme se zarudlými  ložisky v oblasti obličeje (nejčastěji  vlivem růstu zoubků, případně  vlivem nachlazení, atd.). Po namazání „cold“ mastí nebo krémem na tato ložiska může dojít k jejich přechodnému  zarudnutí. V takovém případě je potřeba navrch na „cold“ krém namazat ještě mast s obsahem zinku, můžeme použít i mast s obsahem taninu (Tanno hermal creme) nebo ichtamolu (Vitella ictamo, Ichtyo Care mast, atd.).

Jak správně ošetřovat atopickou pokožku miminek na podzim a v zimě
Štítky: