Ing. Věra Zíková – Můj příběh

Věra Zíková

Sama jsem atopik, a atopickým ekzémem jsem trpěla od 4 měsíců věku (tehdy se používal kortikoid Flucinar), až do svých 22 let.

Atopický ekzém ovlivnil do značné míry právě výběr škol, kam jsem šla po gymnáziu – chtěla jsem pochopit funkci lidského těla, a tím si pomoci s vyléčením. To se také povedlo a vystudovala jsem přírodovědu na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a Technická univerzita v Liberci obor chemie. Dále mám praxi coby vedoucí vývoje kosmetických prostředků.

Pochopila jsem, jak moc nás ovlivňuje to, co jíme, a že pokud chceme zvládnout atopii jako takovou, tak je třeba udělat opatření na vícero úrovních, nejen upravit péči o kůži, ale také stravu.

Poznatky získané studiem, a také vyhojením vlastních atopických obtíží, se pak velmi hodily, když se mi v 29. letech narodila dcera.

Dcera se narodila v roce 2007 jako těžký atopik – její atopické projevy začaly v 3 týdnech věku a co se malých dětí týče, nebyly tehdy žádné relevantní statistiky, jaké jsou v této skupině 0 – 3 roky hlavní alergeny, atd. atd.  začínala jsem tedy úplně od nuly.

Nasadila jsem si dietu (dcera byla plně kojená) a dcera se vyčistila. Začala jsem tedy postupem eliminace a expozice alergenů vystopovávat alergeny, které dceři vadí (tzv. EET testy, neboli eliminačně expoziční) .

K tomu jsem, i díky svým zkušenostem z vývoje kosmetických prostředků, upravila kosmetickou péči. Protože se mi podařilo dcerku dostat do vyhojeného stavu, a to relativně rychle, začali se mi hlásit napřed známí, kteří to chtěli taky zkusit… a lidí, na kterých jsem tedy svůj postup vyzkoušela, přibývalo.

V roce 2010 jsem již měla za sebou výzkum udělaný na 300 dětech, a vznikla tak tato léčebná metoda, jejímž jsem autorem.

Jedním z výsledků mé práce je proto m.j. tato tabulka alergenů pro věkovou skupinu 0 – 3 roky, která člení potraviny na bezpečné pro tuto věkovou skupinu – a na potraviny, na které jsou reakce u více než 30% dětí: (vidíte např., že např.mrkev, o které se soudilo, že je to bezpečná příkrmová potravina, se řadí mezi potraviny, kde reaktivita je již poměrně vysoká).

Dnes se píše rok 2020, a těch vyhojených atopických dětí je již více než 2000, plus jsem svůj postup rozšířila i na jiné věkové skupiny, a musím dodat, že každá věková skupina má „svoje alergeny“ a svoje specifika.

Kontakt na mě: verakam01@gmail.com

Můj příběh