Klíčem úspěšné léčby je sám pacient! Každý pacient by měl pochopit, proč u něj došlo k rozvoji atopického ekzému a jaký je jeho pravděpodobný průběh. Najít kvalitního dermatologa je důležité, pacient však musí být přístupný též režimovým změnám a úpravě životního stylu.

Co se vyléčitelnosti atopického ekzému týče, atopický ekzém je onemocnění s vrozenou dispozicí, nelze se jej proto zcela zbavit. Je však možné „dostat ekzém pod kontrolu“. Příznaky ekzému obvykle slábnou s postupujícím věkem. Většinou vymizí do dvacátého roku věku a jen ve zcela ojedinělých případech, u nejtěžších pacientů, sužuje postiženého i déle.

Vyšetření u pacienta s atopickým ekzémem

Základem je celkové vyšetření (rozbor všech údajů o rodině, sourozencích a prostředí, v němž pacient žije; zhodnocení stavu výživy, růstu, hmotnosti, zažívání, délky kojení, reakcí na změny ve výživě se zaměřením zejména na kravské mléko, vejce; ….

Alergologické a imunologické vyšetření

  • Vyšetření základních ukazatelů imunity (vyloučit imunologickou nedostatečnost)
  • Vyšetření koncentrace alergických protilátek (IgE), posoudit, zda se jedná o atopika, tj. jedince s dědičně založeným sklonem k alergii
  • Vyšetření specifických „alergických“ protilátek (sIgE) proti jednotlivým alergenům (bílkoviny kravského mléka, vaječný bílek, vzdušné alergeny atd.)

Vedle krevních testů existují i tzv. pricky (kožní testy s kopíčkem ), kterými lze otestovat reakci na jednotlivé alergeny. Co se ale týče potravinové alergie v pozadí atopického ekzému, nejsměrodatnější je použití tzv. EET testu (eliminace potraviny a po pauze její následné opětovné zavedení do jídelníčku).

Každý ekzém nemusí být projevem alergie, proto je toto vyšetření pro stanovení preventivních opatření a léčby důležité.

Spolupracujte se skutečnými odborníky

Vedle vlastního aktivního boje s atopií je nutné též nalézt dobrého alergologa a kožního doktora. Ideální je spolupráce alergologa, kožního lékaře a pediatra, popř. obvodního lékaře.

Vůbec nic proti alternativním cestám léčby, avšak všichni dotčení by při volbě léčby měli používat zdravý rozum. Atopie je onemocnění celoživotní, jde o dědičně založenou dispozici, takže prohlášení typu „vyléčíme váš atopický ekzém“ a podobné nesmysly berte s velkou rezervou.

Stejně tak se dívejte s velkým podezřením na „čistě přírodní“ krémy, které během dne zcela vyhladí pokožku. Při chemickém rozboru byla nejednou shledána větší množství kortikosteroidů v takovémto krému. Všechny řekněme alternativní postupy proto raději prokonzultujte s odborníkem.

Úprava životosprávy, jídelníčku, domácího prostředí

Cílem je odstranit všechny zhoršující faktory, které jen odstranit lze. Pro rizikové rodiny, kde se AE vyskytuje vedle jiných projevů atopie (alergie, astma, atd.), je určen samostatný článek Prevence atopického ekzému.

Potravinové alergeny jsou obvykle prvními alergeny, s nimiž se dítě setká. Potravinové vlivy souvisejí s atopickým ekzémem kojenců a batolat relativně často (udává se, že 30–50 % malých dětí s AE trpí potravinovou alergií). Souvislost potravy s atopickým ekzémem je pordrobně popsána v článku Hledejte alergeny v jídle. Po 3. roce většinou (avšak ne vždy!!!) již nemá dietní opatření takový význam. Štafetu zhoršujících vlivů v tomto období většinou přebírají alergeny ze zevního prostředí a infekce.

Ve školním věku se navíc negativně projevuje fyzická i psychická zátěž, stres. V pubertě mívají na průběh AE vliv ještě hormonální změny.

Ne všechny provokující momenty lze odstranit, proto je nutné se soustředit na ty ovlivnitelné:

Praní

Používejte hypoalergenní přípravky. Na trhu je celá řada pracích prostředků určených ekzematikům. I v případě kvalitních praček se doporučuje dávat navíc máchací režim, aby se odstranily stopy tenzidů. Aviváž u ekzematika vynecháme. Změkčení prádla zvládne ocet (přidáme do přihrádky na aviváž) – ten navíc pomáhá odstranit zbytky pracího prášku. Na vůni prádla se přídavek octa negativně nepodepisuje, naopak. V lokalitách s tvrdou vodou lze do prací lázně přidat prací sodu, která (vedle ochrany před vodním kamenem) zvýší účinnost praní. Co se praní lůžkovin ekzematika týče, perte ve vodě alespoň 60 °C horké (opatření mj. proti roztočům).

Koupání

Dodržujte pravidlo ekzematika – pravidlo tří. Koupejte jednou za 3 dny, délka koupele max.3 minuty a po koupeli promazat krémem do 3 minut. Co se koupelové kosmetiky týče, používají se hypoalergenní přípravky na mytí (někdy postačí, hlavně u nejmenších ekzematiků, pouze voda). Kosmetice, včetně té koupelové (a o přídavcích otrub, soli atd. do koupele) je věnován samostatný článek Ošetřování atopického pokožky.

Bavlněné oblečení

Oblečení používejte striktně bavlněné. Zejména vlna velmi dráždí.

Bavlněné návlečky na ruce

Návlečky se vám budou hodit u nejmenších hlavně v noci – dítě nebude tak poškrabané. Ekzém často svědí právě v noci, úměrně k teplotě v místnosti (tím urputnější svědění, čím vyšší je teplota v ložnici). Návlečky se rodičům malých dětí velmi osvědčily, stejně jako časté stříhání nehtíků dítěte). Lze je snadno ušít nebo si je koupit. Již delší dobu jsou na našem trhu k dostání speciální bavlněná pyžamka pro ekzematiky.

Bezalergenní prostředí

Vytvořte doma prostředí s co nejmenším počtem alergenů (roztoči, zvířata atd.).

  • Pokud je to možné, tak lépe než koberce je volit omyvatelné podlahy (plovoucí, korek, marmoleum atd.). Pokud máme doma koberce, efektivní řešení je kvalitní vysavač.
  • Přikrývky volíme z dutých vláken (peří je nevhodné, protože se nedá pravidelně prát).
  • Na matrace (i molitanové), na polštáře a peřiny volíme v případě roztočové alergie speciální protiroztočové povlaky.
  • V případě inhalačních alergií (hlavně roztoči, srst, ale i pyl) pomáhá nemít doma žádného „chlupáče“ (kočka, morče, pes atd.) – lépe je, pokud je chlupáč na zahradě. Dřív, než zvířátko nemilosrdně „odlifrujete“ z bytu či zahrady, zkuste je dát na 14 dní přátelům či příbuzným, a když se po návratu chlupáče zdravotní stav nezhorší, buďte se zvířátkem doma i nadále. Někdy je v takovém okamžiku možné dokonce zhoršení ekzému – psychika dítěte negativně zareaguje na absenci jeho oblíbeného zvířátka. Takže rozumně – vyzkoušejte a uvidíte.
  • Pakliže je to potřeba (byt v prašné lokalitě atd.), poraďte se o vhodném použití čističky vzduchu, která sníží prašnost a množství alergenů …nekouření doma je samozřejmostí!
  • Pozornost věnujte také vlhkosti a teplotě domácího prostředí – optimální vlhkost je 45–55 % v závislosti na ročním období (vyšší vlhkost znamená možné pomnožení plísní). Je-li to potřeba, popřemýšlejte o používání zvlhčovače nebo naopak odvlhčovače. Teplota přes den má být kolem 21–22 °C, noční teplota cca o 2 °C nižší (zapocení zvyšuje svědivost AE). S teplotou a zapocením souvisí také oblékání malého ekzematika- „nabalování“ by opět mohlo znamenat zapocení. Vlhký zátylek dítěte znamená, že jste to přehnali s množstvím vrstev oblečení.

Psychická pohoda

Jeden z nejdůležitějších bodů. Je pochopitelné, že „dobrá rada“ typu „ZŮSTAŇ V POHODĚ“ způsobí zatmění před očima mamince, která má za sebou nejednu noc, kdy se kvůli neustálému drbání a hlídání ruček svého miminka nevyspala. Dobře a upřímně míněná rada proto zní: snažte se bojovat s AE (ať už pomocí režimových opatření, hledání alergenů – souvisí s najitím kvalitního odborníka), a při tom všem se pokuste zůstat v klidu. Léčba atopického ekzému chce hlavně optimismus, trpělivost, disciplínu a zdravý rozum – to jsou vlastnosti, které vám velmi napomohou v boji s atopií a jejími projevy.

 

<— Díl 1. Příznaky a diagnóza atopických ekzému Díl 3. Spojitost atopického ekzému a potravinové alergie —>

 

Díl 2. Základy péče o dítě s atopickým ekzémem
Štítky: