Atopická pokožka má svoje specifika. Vyznačuje se oslabením bariérové funkce kůže. Každá pokožka obsahuje lipidy vážící vodu – především tzv. ceramidy, které jsou jakýmsi „kožním těsněním“. Atopici mají tyto lipidy v oslabení. Nemají jich tolik, jako zdravá pokožka.
Atopická pokožka je tedy do značné míry znevýhodněna: snáze ztrácí vodu – schopnost hydratace má nižší, než pokožka neatopiků. Je proto přirozeně sušší, má tendenci se olupovat, je citlivější.
A co víc, atopici mají vrozený snížený práh pro svědění pokožky. Již lehké podráždění kůže vyvolá silné záchvatové svrbění, které nutí nemocného k nepřiměřenému škrabání se, a tím se dále zhoršuje už probíhající zápal kůže.
Kožní bariéru proto musí atopici podporovat. Kromě správného ošetření, o kterém se více dočtete v článku Ošetřování atopické pokožky (odkaz najdete v závěru tohoto článku), je velice podstatná také správná hygiena kůže. Maminky se mě často ptají, jak často koupat, aby to nebylo příliš málo nebo naopak příliš často, jaké přípravky používat, atd. – všechny otázky týkající se hygieny kůže proto probereme v tomhle článku.
Koupelová kosmetika
Klasická mýdla ani koupelové pěny se při atopickém ekzému neužívají. Vhodná jsou hypoalergenní tekutá mýdla (tzv. syndety), mycí kostky/tablety bez obsahu mýdla (Avene, Bioderma aj.) nebo hypoalergenní šampony či sprchové gely či oleje (Bioderma, Kii-Baa, Purity Vision, atd.), vše bez parfemace, s neutrálním nebo lehce kyselým pH.
Příliš častý kontakt s vodou nemusí být pro pokožku malých atopiků to pravé, protože se pak kůže příliš vysouší a ztrácí přirozenou vláhu. Stejně tak není správný opačný extrém, neboli nedostatečná hygiena kůže. Kůži pak dráždí zbytky potu a mastí. Osvědčilo se koupat třikrát týdně, a to spíše kratší čas – do deseti minut. Při delším pobytu ve vodě se již pokožka příliš vysušuje. V ostatní dny je vhodná rychlá sprcha, výbornou službu nám v tomto ohledu udělají koupelové či sprchové oleje:
Do koupele se velice osvědčily bylinky (zejména řepík, ale také šalvěj, atd.), řada maminek také nedá dopustit na ovesnou koupel. Mně osobně se nejvíce osvědčily léčebné soli – suverénně nejlepší je Meine Base, kterou vřele doporučuji maminkám malých atopiků – budete z ní nadšené! Výborně napomáhá jednak dezinfekci kůže, zadruhé výrazně pomáhá hojení pokožky. A dokonce tlumí svědění kůže, a přispívá tak k lepšímu spánku dětí. Malé balení se dá pořídit za 99 Kč a uvidíte samy, milé maminky, že pokud si koupíte toto malé balení, budete ho pak používat už napořád. A to i pro sebe, protože tahle sůl umí zázraky.
Všudypřítomné mikroorganismy aneb mokvání pokožky
Imunitní systém se v prvních letech života teprve vyvíjí. Není proto výjimkou, že jemná kůže miminek může mít sklony osidlovat se mikroorganismy zvenčí. Tato tendence infikovat se mikroorganismy nejčastěji vede k mokvání, které je u malých atopiků poměrně dosti časté.
U pokožky, jež má k mokvání sklony, je výhodné jednou či dvakrát týdně zařadit koupel v hypermanganu, který má dezinfekční aktivitu. Pozor na správnou koncentraci hypermanganu: správná koncentrace se vyznačuje růžovo-fialovou barvou. Tmavě fialový roztok již nasvědčuje na přílišnou koncentraci hypermanganu, což není správně.
Velice účinný je také přípravek Cyteal. Jde o pěnivou tekutinu, která má silně dezinfekční efekt. Ničí proto účinně mikroorganismy, které mají tendenci nasednout na jemnou a citlivou pokožku malých dětí a pomáhá tak předcházet nepříjemnému mokvání a jiným projevům infikovaného ekzému. V případě prevence kožních infekcí (především u dětí s tendencí k mokvání), které tak často bývají u malých dětí, stačí Cyteal používat 1-2x týdně. V případě, že již kůže vykazuje infikaci (mokvání, atd.), vtíráme přípravek po dobu jedné minuty do ošetřované oblasti kůže a poté důkladně opláchneme vodou.
Po vykoupání je potřeba aplikovat emolienční krém. Ten je výhodné nanášet na pokožku i po umytí či obličeje, dokud je kůže ještě vlhká – aby pokožka neztratila většinu své vláhy. Těchto hydratujících krémů je na trhu celá řada. Jmenujme například skvěle snášený přípravek A-derma EXOMEGA krém, BIODERMA Atoderm, atd. Na trhu je také kosmetika doktora Konráda, která zahrnuje jednak řadu obsahující zinek a ichtamol, a také vhodná emolencia – tělová mléka. Více se o ošetřování atopické pokožky dozvíte v článku