Ve věku 0–3 roky dítěte je atopický ekzém relativně často spojen s reakcemi na potraviny.
Alergeny v potravě (u dětí suverénně nejčastěji mléčné výrobky a vejce) mohou způsobovat potíže, jakými jsou atopický ekzém, kojenecké koliky, zvracení, průjmy (někdy i s krví ve stolici), eventuálně dušnost atd.
Klíč k pochopení hledejme ve střevech. Střeva a kůže jsou spojené nádoby, a u dětí to platí dvojnásob. Imunitní systém se u dětí teprve vyvíjí a právě střeva tady sehrají zásadní roli. Bez nadsázky můžeme říci, že střevní flóra ovlivňuje celkové zdraví dítěte.
Střevní mikroflóra se tvoří v okamžiku narození dítěte – osídlování střev bakteriemi z vnějšího prostředí začíná v průběhu porodu. V kojeneckém období tvoří 90 % veškeré mikroflóry bifidobakterie, které dítě chrání před střevními infekcemi. Na růst bifidobakterií příznivě působí mateřské mléko. Později se podíl bifidobakterií snižuje a mikroflóra se mění. Jejího stabilního složení se dosáhne asi po dvou letech života. Každý člověk pak má svou vlastní mikroflóru, která ho potom provází po zbytek života a je pro něj unikátní.
V utváření zdravé střevní flóry hraje velkou roli strava dítěte. Povíme si nyní něco o stravě v prvních čtyřech měsících života, ještě před zavedením příkrmů.
Prevence atopie u nekojených dětí
Ideální je samozřejmě kojení, ale ne každá maminka ovšem může kojit – miminko je pak převedeno na umělou stravu. Volba umělého mléka je klíčová v rozvoji správné střevní flóry.
V případě pouhé prevence se u rizikových dětí (atopická anamnéza v rodině), které jsou ve věku do 6 měsíců a nejsou již dostatečně kojeny, volí hypoantigenní (HA) mléka, která mají částečně hydrolyzované (naštěpené) bílkoviny. Pokud však již nastal projev atopie (ekzém, nitky krve ve stolici atd.), pak nestačí HA formule, ale je nutno podat úplné hydrolyzáty, např. Nutrilon allergy care, popřípadě až na aminokyseliny naštěpený Neocate nebo Alfamino.
Prevence atopie u kojených dětí
Ani kojené děti nemusejí mít vyhráno. Někdy se i za plného kojení může projevit atopický ekzém (či jiný projev atopie). Dítě může být senzibilizováno látkami, které sní kojící matka a předá tak ve svém mléce potomkovi. Nejčastěji jde o bílkoviny kravského mléka a vejce – to jsou dva nejčastější alergeny u dětí 0-3 roky.
Pokud došlo atopickému projevu, v první řadě doporučuji kojící mamince zahájit dietu s vysazením napřed pouze mléčných výrobků a vajec. Pomůže také omezení klasické pšenice ve prospěch jiných obilnin.
Kromě úpravy stravy je vhodné aplikovat i masti s obsahem zinku, které pomáhají redukovat zarudnutí a chrání před infekcemi. Zinku jsem věnovala celý článek, který si můžete přečíst zde.
V naprosté většině kojených dětí se zlepší projev atopie po této dietě s vyloučením mléčných výrobků, vajec a omezením lepku. Pokud by ale přetrvávaly projevy, vhodné je najet na širší proti-kvasinkovou dietu, podle mé tabulky alergenů.
Následně, po určitém čase diety (optimum je týden, maximálně 2-3 týdny) je nutné systematicky zavádět alergeny do stravy a zjišťovat tak, do jaké míry ten který alergen vadí organismu dítěte.
Zde je potřeba upozornit, že každá potravina působí určitý specifický typ reakce. Navíc, laik může jen obtížně odlišit reakci na potravinový alergen od vnějších vlivů (např. zoubky, vliv počasí, atd. ). Dále záleží i na zařazování alergenů v určitém systému, abychom neriskovali silné alergické reakce dítěte.
Ze svých dlouholetých zkušeností Vám proto doporučuji závádění nových potravin (=potenciálních alergenů) pod dohledem odborníka.
U dětí tedy atopický ekzém často souvisí s potravinovou alergií. Má proto smysl zabývat se stravou a snažit se vysledovat, jestli ve stravě není příčina projevu. Nikoli léčit pouze důsledek (pouze se zabývat kožním ošetřením).
Dlouhodobá léčba důsledku, nikoli příčiny, nemá pozitivní dopad na zdravotní stav malého atopika a na rozvoj dalších atopických obtíží. Ty se netýkají jenom kůže, jak se maminky často domnívají, ale posléze i sliznic. A tím se dostáváme k velmi rozšířeným inhalačním alergiím (alergické rýmě na pyly, roztoče či plísně a také k astmatu).
Je proto dobré včas zjistit, zda je atopický ekzém dítěte skutečně odrazem reakce na potravinu (případně potraviny). Pokud ano, zahájit dietu s vyloučením dané potraviny z jídelníčku a následně zjistit míru alergie a případný trénink alergenu pod dohledem odborníka.