V posledních dnech velice často dostávám tuto otázku od maminek v současné době velmi často.

Odpověď jsem shrnula pro všechny maminky atopických dětí (včetně miminek) do tohoto článku.

V první řadě závisí na aktuálních projevech kůže Vašeho atopického dítka. Jakmile jsou na kůži mokvající ložiska, případně rudé puchýřky se sklonem k mokvání,  je lepší se bazénu a obecně kontaktu s vodou vyhnout. V případě projevů mírnějších  pak záleží na charakteru dezinfekce vody v bazéně. Vhodnější jsou bazény se  slanou vodou. I tady je ale potřeba chránit pokožku dětí vhodnými prostředky. 

Správná péče o pokožku před koupáním

Jak už víme z předchozích dílů blogu, kůže atopika se vyznačuje sníženou schopností vázat vodu. Na povrchu kůže pak není dostatečný ochranný film. To s sebou přináší problémy. Kůže atopika se snadno  vysuší, podráždí nebo zanese mikroorganismy. Proto je vhodné  „naimpregnovat“ pokožku miminka již před vstupem do bazénu.

K tomu skvěle poslouží tyto  ochranné, a přitom velice  šetrné  krémy: 

  • A-derma Dermalibour + Barrier ochranný krém
  • Vynikající je mangový krém (vyrábí např.Navia)
  • Linola lotio

Správná péče o pokožku po koupání

Zatímco před plaváním jsme tedy volili spíše krémy  mastnější, po koupeli volíme spíše hydratační krémy. Ve své praxi se mi nejlépe osvědčily krémy, které mohu jen a jen doporučit:

  • Bioderma Atoderm Intensive Baume
  • La Roche Lipikar Baume AP + Relipidační balzám 
  • Weleda – Zklidňující tělové mléko („fialová Weleda“)

Těmito vysoko hydratačními krémy dodáme ztracenou vláhu. Ideální je promazat do 3 minut od osprchování (tzv. pravidlo tří minut) a mazat spíše slabší vrstvou a častěji. Chybu neuděláme, když promažeme ihned po osprchování, a pak ještě jednou – po příchodů domů.

Pamatujme na psychiku naší i našeho miminka: promazávání nedělejme ve spěchu. Udělejme si z něho rituál a dopřejme našemu miminku příjemnou masáž.  Užijme si ho 🙂

Pro úplnost se zmíním také o sprchovacích léčebných olejích, které dodávají ztracenou vlhkost již během sprchování. Řadě dětem pomáhají: 

  • BIODERMA Atoderm sprchový olej 
  • A-Derma Exomega zvláčňující sprchový olej pro suchou až atopickou pokožku
  • Linola-Fett olejová koupel 400ml

Závěrečné shrnutí

Pakliže se ekzém nenachází ve fázi mokvání nebo rozsáhlých silně zarudlých ploch, kdy je lépe kontakt s vodou omezit na minimum, vody se nemusíme obávat.

Děti (včetně těch nejmenších) si zpravidla vodu velmi užívají  a  plavání  je ohromně baví – a aby jejich citlivou kůži kontakt s vodou nezhoršil, je důležité  správně  pečovat o pokožku před a po koupání.

Sama mám tu zkušenost, že psychika hraje s ohledem na  vodní radovánky obrovskou  roli –  děti plavání obvykle milují, a při správné péči o pokožku plavání je přínosem jak  pro psychiku, tak mnohdy  i s ohledem na atopické projevy 🙂

Plavání dětí a atopický ekzém
Štítky: