Přechod srpen/září je pro imunitní systém náročné období, ač se to tak nemusí jevit. Řada žáků se zas chystá do školních zařízení, a to je náročné jak pro děti samotné, tak pro nás rodiče.
Správná hygiena u dětí
Ještě máme všichni v paměti koronavirová opatření a hygienické návyky. Ty jsou ale potřebné neustále, zvláště po nástupu dětí do tříd. Děti jsou kontaktní stvoření a díky tomu dochází i intenzivnímu přenosu mikroorganismů.
My dospělí už máme obvyklou hygienu zažitou a nemíváme s tím problémy. To však často neplatí pro naše děti.
Umýt si ruce – hlavně před jídlem, po použití WC, po příchodu domů. To nám vštěpovaly už naše babičky a vštěpujeme to i my našim dětem.
Děti se učí hygieně už od útlého věku a někdy to pro ně je nepříjemná záležitost. Aby je to co nejvíc bavilo, je výhodné je nějak zapojit.
Například nechat na nich nákup hygienických potřeb. Nákup čehokoli děti obvykle nesmírně baví a když si vyberou výrobek, který pro ně bude atraktivní, je to první předpoklad toho, že ho budou rádi používat. Stejně tak nákup ručníku můžeme nechat na našich ratolestech.
Když ani ručník a mýdlo /sprchový gel nezabere, přikročíme k systému odměn. To se často praktikuje ve školkách, kde se systém odměn osvědčil. Jde o užitečný nástroj, jak posílit a vštípit dodržování hygienických návyků. Může to být užitečné praktikovat i doma.
Čerstvý vzduch – půl zdraví
Dostatek čerstvého vzduchu – pokud je možnost pohybu v přírodě, 20 minut denně velice prospěje imunitnímu systému nás všech. Pokud nemáme možnost jít do přírody, nezapomínáme na pravidelné větrání. Otevřít okno na pár minut minimálně 3x denně pomůže prokysličit naše těla a výrazně pomůže naší obranyschopnosti. Bílé krvinky se příliš nepřetrhnou – jinými slovy, jsou dost líné. A právě čerstvý vzduch je umí rozpohybovat. Zvláště když si zacvičíme – stačí 10 minut denně se protáhnout, prohýbat se, třeba v rytmu nějaké prima písničky – a naše obranyschopnost vzroste do výšin.
Stres a spánek
Kvalitní spánek umí udržet naše tělo v dobré zdravotní i duševní kondici. Právě pohyb a čerstvý vzduch jsou důležité pro kvalitu spánku, unavené tělo snáze usne a tím získá více energie na posilování imunity.
Dobrý spánek a psychickou pohodu podpoříme také bylinkami. Vynikajícím pomocníkem je meduňkový čaj, ale také třezalkový nebo mateřídouškový čaj. Pro dobrý spánek a psychickou pohodu nás, rodičů, mohu z vlastní zkušenosti doporučit vynikající preparát Persen, který je na čistě rostlinné bázi.
Vyvážená strava aneb pestrost nade vše
A jsme zase u našeho okřídleného rčení „pestrá strava“. Aby naše imunita dobře fungovala, klíčové je udržet v co nejlepším stavu naši střevní mikroflóru. Čím bude pestřejší strava, tím pestřejší máme osídlení naší střevní mikroflóry. A tím účinnější máme imunitní systém.
Nezapomínáme zejména na dostatek luštěnin, ořechů a semínek, zeleniny a ovoce.
Luštěniny mají vysoký obsah bílkovin,vlákniny a dále obsahují značné množství vitaminů skupiny B, poměrně dost nerostných látek, vápník, fosfor a železo.
Ořechy a semínka jsou zdrojem kvalitních tuků s vysokým podílem prospěšných nenasycených mastných kyselin. Obsahují též bílkoviny s vysokou nutriční hodnotou a cennou vlákninu. Jsou také bohaté na vitamíny (vit. E) a minerální látky (draslík, hořčík, fosfor, zinek, jod, selen aj.).
Zelenina a ovoce jsou pro naše střeva skvělým zdrojem vlákniny. Vláknina je důležitá pro naše trávení, chrání náš trávicí trakt a tělo zůstává v harmonii. Zelená zelenina obsahuje cenný chlorofyl, který má hojící, dezinfekční a antioxidační účinky, pomáhá při zánětech a podporuje imunitu našich těl. Barevná zelenina a ovoce jsou zdrojem antioxidantů, které neutralizují škodlivé volné radikály a chrání tak tělo před oxidačním poškozením. Tím významně podporují náš imunitní systém.