Sotva udeří první minuty nového roku, nastává každoročně zděšení – proč se přes svátky tak moc zhoršil stav kůže ???!
Odpověď je snadná. Atopické kůži příliš nesvědčí vliv zimního období. V zimě je málo sluníčka, nastávají výkyvy teplot a velký vliv má i častá změna vlhkosti vzduchu. Do toho všeho Vánoce a konec roku.
K vánocům neodmyslitelně patří setkávání se s přáteli a příbuznými, cukroví, trocha toho alkoholu, brambůrky…zkrátka a dobře, pochoutky :-). Bohužel přemíra sacharidů umí s naší střevní flórou pěkně zatočit a to se projevuje zhoršením stavu kůže nebo trávení (nejčastěji obojího), ať už u dospělých atopiků, tak u kojených i nekojených dětí.
V dnešní příspěvku Vám tedy napíši některé triky, které umí uvést střevní flóru zpět do pořádku.
Enterosgel
Enterosgel je křemičitý lék, který se nevstřebává, jen tělem projde. Během průchodu trávicím traktem na sebe umí navázat škodlivé látky, patogeny, alergeny a odvést je z těla ven. Neodvádí z těla prospěšné látky, jako jsou vitamíny, minerály a vodu. Zvyšuje imunitní ochranu střevní sliznice a tím zvyšuje obranyschopnost organismu. Tento léčivý přípravek je možné užívat v době těhotenství a kojení, jeho užívání není věkově omezeno.
Zelený jíl
Na podobném principu jako Enterosgel funguje zelený jíl. I on je jakýmsi kartáčem pro střeva. Během jílové kúry dojde k důkladnému pročištění střev a celého trávicího traktu a sliznic od krku „až dolů“. Stejně jako Enterosgel odstraní i zelený jíl ze sliznic toxiny, jedy, bakterie, plyny. A stejně jako Enterosgel proto i zelený jíl pomáhá střevům tehdy, když se v nich ustaví nesprávná střevní flóra.
Detoxikační bylinky
Dostatek tekutin je sám o sobě faktorem, který pomáhá správnému nastolení střevní flóry. Vynikajícím pomocníkem nám jsou bylinky. Královnou mezi čistícími bylinkami je od nepaměti kopřiva. Kopřiva napomáhá krvetvorbě, působí jako dezinfekce, je účinná proti bakteriím a plísním. Působí zejména na ledviny a močové ústrojí, a tím pomáhá očistě organismu. Kopřiva je velice výhodná pro kojící maminky. Zvyšuje tvorbu mléka, pomáhá při anémii, a co víc – působí proti padání vlasů. A to ocení všechny kojící maminky, protože padání vlasů během kojení je velice časté. Pitím čaje z kopřiv proto doslova zabijeme několik much jednou ranou.
Dalším z nedostižných pomocníků pro naše trávení je lípa. Čaj z lipového květu je vyhlášený v boji proti virózám, má i odhleňující a protizánětlivé účinky, působí jako podpora činnosti jater. Lípa je výhodná během kojení, působí antistresově, u kojených dětí umí tlumit svědivost kůže a zklidňovat během růstu zoubků. Výhodná je také v zimních měsících, umí podpořit obranyschopnost kojených dětí.
Dostatek zelené zeleniny
Zelenina je jednak skvělým zdrojem vlákniny, poskytuje však také cenný chlorofyl. Vláknina je důležitá pro naše trávení, chrání náš trávicí trakt a tělo zůstává v harmonii. Chlorofyl je důležitou stavební látkou v těle, má hojící, dezinfekční a antioxidační účinky, pomáhá při zánětech a podporuje imunitu našich těl.
Dostatek kyslíku
Tenhle bod splnit je víc než snadné – stačí se jen obléci, případně ošetřit obličej vhodnou kosmetikou a vyrazit ven. Čerstvý vzduch je plný kyslíku, a to umí osvěžit nejen tělo, ale i naší mysl. Stačí jen dýchat 🙂
Přeji, ať do nového roku 2020 vykročíte zdravě a spokojeně na těle i duši 🙂