Atopický ekzém je svědivá, neinfekční, zánětlivá kožní choroba, pro kterou je typická různorodost projevů – příznaky se mění nejen svým vzhledem, ale i rozmístěním na těle, a to i v závislosti na věku.

Atopický ekzém může začít v jakémkoli věku. Bývá spojen s dalšími atopickými projevy (potravinová alergie, senná rýma, astma atd.). Pojem atopický znamená atypickou odpověď kůže a sliznic na rozličné provokační faktory (alergeny). Atopie je proto jakousi vstupenkou k alergickému onemocnění.

Rozvoj atopického ekzému je podmíněn následujícími faktory (některé spolu úzce souvisejí):

  • genetická dispozice
  • regulační odchylka imunitních mechanismů
  • porušená bariérová funkce kůže

Atopický ekzém a jeho projevy

Kojenecká forma atopického ekzému

Začíná obvykle kolem 3. měsíce svědící vyrážkou na tvářích či ve vlasech, která se může rozšířit na trup i končetiny. Může též dojít ke vzniku mokvajících ploch, které se pokrývají strupy. V pozadí atopického ekzému v tomto věku mnohdy stojí potravinová alergie, zvláště na bílkoviny kravského mléka.

Dětská forma atopického ekzému

Postihuje batolata a předškoláky. Vyrážka je nejčastěji v místech loketních a podkolenních jamek, na krku, kolem kotníků, na nártech a zápěstí. Mohou být postiženy víčka a okolí úst. K mokvání nedochází často, jde spíše o „suché“ chronické projevy – zdrsnění a vysušení kůže s občasným zčervenáním a svěděním. Doprovodným projevem atopického ekzému v tomto věku bývají inhalační alergie („senná rýma“) nebo astma.

Forma atopického ekzému u dospívajících a dospělých

U dospívajících a dospělých bývá ekzém hlavně v ohybech loktů, pod koleny, na zápěstích, případně na horní části hrudníku, ramenou, krku, obličeji (hlavně kolem očí a úst) a často i rukou. Svědění nastává při zarudnutí kůže, ale také v teple a při rozčilení. Doprovodným projevem atopického ekzému v tomto věku bývá inhalační alergie („senná rýma“) nebo astma.

Atopický ekzém a kvalita života

Atopický ekzém snižuje kvalitu života. Pacienti s ekzémem uvádějí, že jim ekzém ovlivnil volbu povolání (nejsou vhodná povolání v horkých, prašných prostředích, práce s chemikáliemi, někteří nemohou používat latexové rukavice v zdravotnických profesích, nejsou vhodná povolání, kde je nutný kontakt se zvířaty apod.). Atopický ekzém působí u řady pacientů potíže při navazování vztahů, problémy v intimní sféře, postihuje i oblast domácích prací, zábavu, cestování,…

Značná část pacientů v průzkumech udávala, že jsou nespokojeni s úrovní podaných informací o atopickém ekzému více než s úrovní terapie onemocnění.

2. Díl Základy péče o dítě s atopickým ekzémem —>
Díl 1. Příznaky a diagnóza atopických ekzémů
Štítky: